Partimage használata
A partimage és partimage és partimage-server csomagok segítségével bármely partíció menthető a helyi lemezre (természetesen másik partícióra) vagy egy távoli szerverre. Most a szerverre való mentés és visszaállítás folyamatát ismertetem röviden.
Szerver telepítése
A szerver távolról való eléréséhez be kell jelentkezni. Bármely felhasználó alkalmas, el van véve a partimage-server users fájljába és bejelentkezhet az adott szerverre.
A telepítés első lépése a felhasználó hozzáadása a következő parancssal:
adduser ${felhasználó neve} –shell /bin/false
A szerver biztonsága érdekében a felhasználó shellje /bin/false, így nem jelentkezhet be a szerverre sem konzolról sem távolról pl ssh-n keresztül.
A következő lépés a felhasználó nevének /etc/partimaged/partimagedusers fájlba való felvitele.
A szerveren jellemzően a /home könyvtár alatt van bőségesen tárhely, így célszerű a mentett image fájlokat is ide felvinni. Ennek módja a /etc/default/partimaged fájl szerkesztése és a TARGET=/var/lib/partimaged/ helyett a felhasználó home könyvtárának megadása:
TARGET=/home/image
Ezzel a partimage-server beállítása el is készült. Utolsó lépés a módosítások érvényesítése, a szolgáltatás újraindítása:
debian:~# /etc/init.d/partimaged restart
Kliens gép partíciójának mentése
A legfontosabb szabály a partíció mentésével kapcsolatban, hogy a használatban lévő partíció mentése kerülendő. Az adott rendszert nem használat közben kell menteni. Ennek megoldására több lehetőség kínálkozik:
- A gépre telepített más operációs rendszerről kell
- Live rendszerről (pl System Rescue CD)
A Partimage NTFS fájlrendszerű partíciók mentésére ahsználható, bár figyelmeztet, hogy ez még fejlesztés alatt áll. A dokumentáció megnyugtat, hogy amennyiben sikerül lementeni, akkor sikerülni fog visszafejteni is. Amennyiben nem sikerül menteni, defragmentálást (töredezettség mentesítést) kell végezni
Partíció mentésének folyamata:
- Menteni kívánt partíció kiválasztás
- Képfájl nevének megadása
- Partimage szerver IP címének megadása
- Autentikáció(a telepítésnél megadott felhasználónévvel és jelszóval.)
- Tömörítési szint beállítása, maximális fájlméret megadása (Csak akkor kell 2 GB-os méretű darabra vágni a célfájlt, ha pl. Samba megosztáson keresztül kívánjuk azt visszafejteni. Partimage szerver használata esetén nem.)
Kliens gép adatainak visszaállítása
- Partíció visszaállításának folyamata:
- Partíció kiválasztása (előzőleg a megfelelő méretűre létre kell hozni)
- Képfájl nevének megadása
- Partimage szerver IP címének megadása
- Autentikáció(a telepítésnél megadott felhasználónévvel és jelszóval.)
Amennyiben véletlenül nem lett kikapcsolva az imagefájl darabolása a következő paranccsal helyrehozható a hiba:
cat winxp.000 winxp.001 > winxp
Ezzel a paranccsal újra egyesíthető a darabolt fájl.
A Partimage használható parancssorból is. A következő parancsban megadunk minden változót a partíció visszaállításához, a kiadását követően már csak jóvá kell hagyni a módosítást és már megy is a visszaállítás:
partimage -s[szerver IP] -p4025 -U[felhasználónév] -P[jelszó] restore /dev/sda1 [image fájl neve]
Ha új merevlemezre állítjuk vissza az adatokat, vagy újrapartícionált lemezről van szó, akkor az MBRt (Master Boot Record) is vissza kell állítani. Ez a merevlemez első 512 bájtja, ami az operációs rendszer elindításával kapcsolatos információkat tartalmaz. Az MBRt is lementi a Partimage, amikor mentést végünk egy partícióról, így ugyanabból az image fájlból vissza lehet állítani.
Tehát az MBR visszaállítása:
partimage -s[szerver IP] -p4025 -U[felhasználónév] -P[jelszó] restmbr [image fájl neve]